Niezbędnik do redukcji układów sił

Kolejnym krokiem po zapoznaniu się ze zbieżnymi układami sił jest przejście do dowolnych układów sił i ich redukcji, w tym celu należy poznać parę dodatkowych twierdzeń oraz pojęć takich jak para sił, moment siły, siły równoległe czy twierdzenie o parach sił. Bardzo chętnie opisałbym to w jednym wpisie, ale niestety obawiałem się że będzie on nieczytelny, a dodatkowo muszę dbać o kondycję strony, gdyż w wujkiem Google nie ma żartów. Ten materiał posłuży mi za przedstawienie teoretyczne zagadnień głownie ich definicji, a już kolejne poradniki zachowają formę jak wcześniejsze z tego kursu. Poniższe definicje zostały przedstawione w takiej kolejności, jaka zachodzi między poradnikami. Pierwszą definicją jest moment siły względem punktu.

Moment siły \vec{F} względem punktu 0 jest to iloczyn wektorowy promienia wodzącego \vec{r} o początku w puncie 0 i końcu w miejscu przyłożenia siły \vec{F}.

\vec{M_{0}}=\vec{F}*\vec{r}

Moment siły \vec{F} względem osi jest równy rzutowi, na tę oś wektora momentu siły względem dowolnego punktu leżącego na osi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *