Niezbędnik do redukcji układów sił

Kolejnym krokiem po zapoznaniu się ze zbieżnymi układami sił jest przejście do dowolnych układów sił i ich redukcji, w tym celu należy poznać parę dodatkowych twierdzeń oraz pojęć takich jak para sił, moment siły, siły równoległe czy twierdzenie o parach sił. Bardzo chętnie opisałbym to w jednym wpisie, ale niestety obawiałem się że będzie on nieczytelny, a dodatkowo muszę dbać o kondycję strony, gdyż w wujkiem Google nie ma żartów. Ten materiał posłuży mi za przedstawienie teoretyczne zagadnień głownie ich definicji, a już kolejne poradniki zachowają formę jak wcześniejsze z tego kursu. Poniższe definicje zostały przedstawione w takiej kolejności, jaka zachodzi między poradnikami. Pierwszą definicją jest moment siły względem punktu.

Moment siły \vec{F} względem punktu 0 jest to iloczyn wektorowy promienia wodzącego \vec{r} o początku w puncie 0 i końcu w miejscu przyłożenia siły \vec{F}.

\vec{M_{0}}=\vec{F}*\vec{r}

Moment siły \vec{F} względem osi jest równy rzutowi, na tę oś wektora momentu siły względem dowolnego punktu leżącego na osi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *