Niezbędnik do redukcji układów sił
Redukcja układów sił – niezbędnik. Kolejnym krokiem po zapoznaniu się ze zbieżnymi układami sił jest przejście do dowolnych układów sił i ich redukcji, w tym celu należy poznać parę dodatkowych twierdzeń oraz pojęć takich jak para sił, moment siły, siły równoległe czy twierdzenie o parach sił.
Bardzo chętnie opisałbym to w jednym wpisie, ale niestety obawiałem się że będzie on nieczytelny, a dodatkowo muszę dbać o kondycję strony, gdyż w wujkiem Google nie ma żartów. Ten materiał posłuży mi za przedstawienie teoretyczne zagadnień głownie ich definicji, a już kolejne poradniki zachowają formę jak wcześniejsze z tego kursu. Poniższe definicje zostały przedstawione w takiej kolejności, jaka zachodzi między poradnikami. Pierwszą definicją jest moment siły względem punktu.
Moment siły względem punktu 0 jest to iloczyn wektorowy promienia wodzącego
o początku w puncie 0 i końcu w miejscu przyłożenia siły
.

Moment siły względem osi jest równy rzutowi, na tę oś wektora momentu siły względem dowolnego punktu leżącego na osi.

Siły równoległe to wektory sił, których linie działania są linami równoległymi.
Para sił jest to układ dwóch sił równoległych, o identycznych modułach (wartości) i przeciwnie skierowanych.
Twierdzenie o parach sił to twierdzenie powstałe przy zastosowaniu metody zastępowania układów sił układami im równoważnymi. Twierdzenie to zawiera zasady, który stosuje się jak aksjomaty, czyli przyjmuje się ich działanie bez konieczności udowadniania ich prawdziwości.
Redukcja i równowaga układu par sił mówi nam, że jesteśmy w stanie dowolną ilość par sił, działających na ciało sztywne zastąpić ostatecznie jedną parą wypadkową wszystkich par sił działających na to ciało.
Równoległe przesunięcie siły mówi nam, że siła, przyłożona w dowolnym punkcie ciała sztywnego, równoważna jest takiej samej sile, przyłożonej w dowolnie innym punkcie tego ciała i parze sił, której moment równy jest momentowi danej siły względem nowego punktu przyłożenia.