Naprężenia zredukowane wg hipotezy Hubera -M-H
Spis treści
Naprężenia zredukowane. Słowo wstępu do poradnika. Na początku, jak zwykle trochę teorii, wyjaśnię hipotezę H – M – H(warunek plastyczności), następnie podam wzory i na przykładzie obliczę naprężenia zredukowane w belce.
Naprężenia zredukowane
Hipoteza Hubera – Misesa- Hencky’ego(warunek plastyczności) – jedna z hipotez wytężeniowych, w której porównuje się energie odkształcenia postaciowego, czyli:
materiał przechodzi w danym punkcie w stan plastyczny, wówczas gdy gęstość energii odkształcenia postaciowego(energii dewiatorów) osiąga pewną wartość graniczną, charakterystyczną dla danego materiału.
Stan naprężeń jak w belce. – stan sprężysty (pożądany),
– punkt, w którym następuje uplastycznienie,
– stan niemożliwy; wcześniej nastąpiło uplastycznienie(zniszczenie).
Teraz przytoczę potrzebne wzory do obliczenia naprężeń zredukowanych. Są dokładnie trzy wzory: pierwszy jest do naprężeń normalnych, kolejny do naprężeń stycznych, a ostatni właśnie do obliczenia naprężeń zredukowanych.
Wzór do naprężeń normalnych.
gdzie,
M – jest to wartość momentu zginającego w miejscu liczonego naprężenia zredukowanego
z – odległość punktu do środka ciężkości – moment bezwładności względem osi poziomej
Wzór do naprężeń stycznych.
gdzie,
T – wartość siły tnącej w miejscu liczonego naprężenia zredukowanego – moment statyczny w punkcie C. Obliczamy go następująco:
pole powierzchni nad liczonym punktem razy odległość środka ciężkości pola powierzchni nad punktem do środka ciężkości całej figury. – moment bezwładności względem osi poziomej
b – szerokość pola, na którym znajduje się punkt
Ostatni wzór do obliczenia naprężeń zredukowanych
gdzie,
σ – obliczone naprężenia normalne
Τ – obliczone naprężenia styczne
Przejdziemy teraz do obliczenia przykładu, aby lepiej zrozumieć jak zastosowywać powyższe wzory. Mamy belkę utwierdzoną o przekroju dwuteowym.
Opis.
Wymiary są w metrach. Na belkę działa siła rozłożona prostokątna. Załóżmy, że liczymy naprężenia zredukowane w punkcie znajdującym się w miejscu utwierdzenia.
Dane:
Pamiętajmy o jednostkach, aby zamienić na jednakowe podczas obliczeń.
Nasze dane podstawiamy do wzorów widniejących wyżej.
Zacznijmy od naprężeń normalnych

Naprężenia styczne

Naprężenia zredukowane:

Mamy stan niemożliwy! – stan niemożliwy; wcześniej nastąpiło uplastycznienie(zniszczenie).
To na tyle naprężeń zredukowanych. Jeszcze raz uczulam, aby pamiętać o prowadzeniu obliczeń w jednostkach o jednakowym stopniu! Zapraszam do kolejnych poradników, jeśli wszystko jasne lub do poprzednich, jeśli są jakieś niejasności.
12 komentarzy
[…] jesteśmy w stanie obliczyć moment zginający, a następnie naprężenia działające w zbrojeniu głównym. Należy jednak zauważyć, że w kierunku osi X oraz osi Y […]