Naprężenia gruntu pod fundamentem
Naprężenia gruntu pod fundamentem metodą punktów środkowych z uwzględnieniem odciążenia wykopem, naprężeń pierwotnych oraz wtórnych.
Najczęściej wybieraną z metod stosowanych przy obliczaniu naprężeń pod fundamentem jest metoda punktów środkowych. Metoda ta zakłada, że naprężenia pionowe w poziomie posadowienia fundamentu oraz w głębszych poziomach są równomierne i równe naprężeniom w punktach leżących pod środkiem fundamentu. Fundament najczęściej znajduje się w wykopie, a co za, tym idzie należy uwzględnić odciążenie gruntu wykopem. Odciążenie to oblicza się analogicznie do obciążenia z tą różnicą, że stosuje się znak ujemny i przyjmuje, że działa ono w poziomie dna wykopu. Propagacja naprężeń wraz z postępem prac technicznych w przypadku pojedynczego fundamentu, którego wymiary w planie pokrywają się z wymiarami wykopu fundamentowego, wygląda następująco.
Początkowo, zanim teren zostanie naruszony, w gruncie występują naprężenia pierwotne.
\sigma _{zp}=\gamma *z
Pod wpływem wykonania wykopu następuje odciążenie o ciężar usuniętego gruntu. Naprężenia pierwotne ulegają zmniejszeniu o wartość
\sigma _{zp}=\sigma _{zp}*D*\eta _{s}
Monogram do wyznaczania składowej pionowej σz naprężania pod środkiem obszaru wiotkiego obciążonego równomiernie.
Wykonanie fundamentu i zasypanie wykopu skutkuje zwiększeniem naprężeń w gruncie do wartości naprężeń pierwotnych. Ten przyrost naprężeń nazywa się naprężeniem wtórny.
Po wykonaniu obiektu budowlanego następuje dalszy przyrost naprężeń do momentu osiągnięcia naprężeń całkowitych.
Przyrost naprężeń od wartości naprężeń pierwotnych do naprężeń całkowitych nazywamy naprężeniami dodatkowymi
\sigma _{zd}=(q-\sigma _{zD})*\eta _{s}
Mają wyprowadzony wykres naprężeń gruntu pod fundamentem możemy przejść do tematu wytrzymałości gruntu.