Mimośrodowe działanie siły

Jednym z zagadnień jakim będziecie się zajmowali na Wytrzymałości Materiałów jest wyznaczenie naprężeń od mimośrodowego działania sił. Może to być mimośrodowe rozciąganie lub ściskanie. Chciałbym zauważyć, że do obliczenia tego zagadnienia potrzebna jest wiedza zawarta w poradniku Mechanika Ogólna, rozdział figury płaskie, gdyż będziemy potrzebować m.in. momentu bezwładności liczonej figury. Na koniec wstępu chciałbym jeszcze Was zapewnić, że nie ma się czego bać, ponieważ ten temat jest bardzo prosty. Wszystko sprowadza się do podstawienia do wzoru, ale polecam zrozumieć co, z czego się bierze, aby potem nie popełnić błędu na egzaminie.
Rysunki w tym poradniku będą tylko podglądowe, aby zobaczyć jak to powinno wyglądać.

Zacznijmy od tego, że mimośrodowe działanie siły to, to samo co równoczesne działanie siły normalnej i momentu zginającego.

Figury jakie możecie dostać na projektach mogą być różne, zaczynając od połączonych figur geometrycznych, np. dwa kwadraty, kończąc na konstrukcjach złożonych z kształtowników czyli dwuteowników, ceowników, itp.
Tutaj zakładam dwuteownik 140, o następującym wyglądzie.

W pierwszym kroku należy znaleźć oś obojętną, aby to zrobić należy skorzystać z następującego wzoru.

\\ X_{0}=-\frac{i_{y}^{2}}{x_{N}} \\ \\ \\ Y_{0}=-\frac{i_{x}^{2}}{y_{N}}

gdzie:
i_{x}^{2}\; \; oraz\; \; i_{y}^{2} - są to promienie bezwładności
x_{N} \; \; oraz\; \; y_{N}  - są to współrzędne siły P przyłożonej do naszego układu.
Po obliczeniu współrzędnych osi obojętnej, nanosimy je na rysunek i łączymy, tak aby powstała nam linia prosta. Możemy również narysować od razu prostą prostopadłą(pod kątem 90o) do osi obojętnej, na której narysujemy wykres naprężeń. W punkcie przecięcia osi obojętnej z narysowaną prostą prostopadłą wartość naprężenia wynosi zero.