Mimośrodowe działanie siły
Spis treści
Mimośrodowe działanie siły. Jednym z zagadnień jakim będziecie się zajmowali na Wytrzymałości Materiałów jest wyznaczenie naprężeń od mimośrodowego działania sił. Może to być mimośrodowe działanie siły rozciągajace lub ściskajace.
Mimośrodowe działanie siły
Chciałbym zauważyć, że do obliczenia tego zagadnienia potrzebna jest wiedza zawarta w poradniku Mechanika Ogólna, rozdział figury płaskie, gdyż będziemy potrzebować m.in. momentu bezwładności liczonej figury. Na koniec wstępu chciałbym jeszcze Was zapewnić, że nie ma się czego bać, ponieważ ten temat jest bardzo prosty. Wszystko sprowadza się do podstawienia do wzoru, ale polecam zrozumieć co, z czego się bierze, aby potem nie popełnić błędu na egzaminie.
Rysunki w tym poradniku będą tylko podglądowe, aby zobaczyć jak to powinno wyglądać.
Zacznijmy od tego, że mimośrodowe działanie siły to, to samo co równoczesne działanie siły normalnej i momentu zginającego.
Figury jakie możecie dostać na projektach mogą być różne, zaczynając od połączonych figur geometrycznych, np. dwa kwadraty, kończąc na konstrukcjach złożonych z kształtowników czyli dwuteowników, ceowników, itp.
Oś obojętna
Tutaj zakładam dwuteownik 140, o następującym wyglądzie.
W pierwszym kroku należy znaleźć oś obojętną, aby to zrobić należy skorzystać z następującego wzoru.
gdzie:
– są to promienie bezwładności
– są to współrzędne siły P przyłożonej do naszego układu.
Po obliczeniu współrzędnych osi obojętnej, nanosimy je na rysunek i łączymy, tak aby powstała nam linia prosta. Możemy również narysować od razu prostą prostopadłą(pod kątem 90o) do osi obojętnej, na której narysujemy wykres naprężeń. W punkcie przecięcia osi obojętnej z narysowaną prostą prostopadłą wartość naprężenia wynosi zero.
Obliczenie naprężeń
Teraz należy obliczyć wartość działania siły w poszczególnych punktach. Przeważnie są to charakterystyczne punkty obrysu figury. Zaznaczę je na rysunku z gotowym wykresem. Oby obliczyć te wartości należy skorzystać z następującego wzoru:
gdzie:
– wartość siły przyłożonej do naszego schematu
– pole powierzchni naszego schematu
– współrzędne punktu, w którym przyłożona jest siła
– współrzędne punktu, dla którego liczmy wartość naprężeń
– promień bezwładności figury
Jeśli mamy obliczyć wartość naprężeń w czterech punktach, to powyższe działanie, należy wykonać czterokrotnie z odpowiednimi danymi. Jeśli w pięciu punktach, wtedy pięciokrotnie, itd… Po obliczeniu wartości naprężeń, należy narysować ich wykres. Przykładowy wygląd wykresu naprężeń.
Przypominam, że wszystkie rysunki są podglądowe. Nie obliczyłem tutaj żadnego przykładu, ponieważ sami Państwo widzą, że nie ma tutaj nic skomplikowanego. Oczywiście, trzeba nad tym zagadnieniem chwilę posiedzieć, aby nie popełniać błędów. Proszę pamiętać, że zawsze mogą Państwo wrócić do tego poradnika i zasięgnąć informacji.
Mam nadzieję, że wszystko jasno opisałem i temat jest zrozumiały!
7 komentarzy
[…] Mimośrodowe działanie siły […]
[…] gdy prowadzący zajęcia rozdają projekty, to do wyznaczenia jest rdzeń zadanego przekroju oraz mimośrodowe działanie sił, a spowodowane jest to powiązaniem tych rzeczy ze sobą. Osoba, która dobrze zrozumie to […]
[…] wzory do obliczenia naprężeń zredukowanych. Są dokładnie trzy wzory: pierwszy jest do naprężeń normalnych, kolejny do naprężeń stycznych, a ostatni właśnie do obliczenia naprężeń […]
[…] jeszcze jego charakterystyki potrzebne do obliczenia naprężeń. Następnie zostały obliczone naprężenia normalne oraz styczne, wraz z przedstawieniem potrzebnych wzorów. Ostatni akapit w tym poradniku […]
[…] a dokładniej gdy projektujemy fundament, np. stopę fundamentową wykorzystywane jest mimośrodowe działanie siły ale o tym będzie w kolejnych kursach, chciałem tylko nadmienić gdzie takowe równoległe […]
[…] obciążeniu mimośrodowym stosuje się […]
[…] którym D jest średnicą słupa, a e jest mimośrodem obciążenia e = […]