Kolej + od PKP. Budżet przekroczony o 3995%! na opracowanie studium
Spis treści
“Kolej +” kolejny sztandarowy program partii rządzącej. Szczytna idea, tylko skąd wziąć środki?! Świetnym przykładem jest przetarg, który odbył się niedawno na opracowanie studium planistyczno-prognostycznego. Najtańsza oferta przekroczyła zaplanowany budżet o bagatela !3995%!.
Opracowanie studium miałoby kosztować co najmniej 799 tysięcy złotych, zaś gmina wystawia na ten cel 20 tysięcy. Kuriozum, powiadam wam! Ale po (nomen omen) kolei.
Kolej plus
Rządowy program Kolej Plus powstał w celu eliminowania wykluczenia komunikacyjnego miast powyżej 10 tys. mieszkańców. Po tzw. wielkim cięciu na kolei wczesnych lat dwutysięcznych takich miejsc powstało całkiem sporo, nie dziwi zatem liczba złożonych wniosków (96), ani tych przyjętych do drugiego etapu (79). Podczas niego zaś samorządy mają za zadanie opracować wstępne studium planistyczno-prognostyczne. Tyle z założeń i teorii.
Przetarg na studium
W praktyce bowiem to kosztuje. Samorządy niekoniecznie stać na wykonanie takiego studium, zwłaszcza, że nie jest pewne jakie projekty zakwalifikują się do rządowego, 85% dofinansowania. I tu wkracza sprawa z województwa kujawsko-pomorskiego, a konkretnie hipotetyczna linia Bydgoszcz – Koronowo – Więcbork – Sępólno Krajeńskie – Chojnice. Cała sytuacja jest wyjątkowa z tego też powodu, że to biedniejsze gminy wystąpiły o taką pomoc, a nie województwo, które zadeklarowało “chęć wsparcia”. Samorządy zaś na złożenie studiów mają czas do listopada. Skąd wziąć tyle pieniędzy w tak krótkim czasie? Nie wiadomo, związku z tym, na dzień dzisiejszy, z trzech gmin (Koronowo, Żnin i Chełmno) chętnych do takiego przedsięwzięcia pozostała tylko jedna – gmina Koronowo, która to właśnie ogłosiła przetarg na opracowanie studium i dała na to 20 tysięcy złotych. Firmy zajmujące się tworzeniem takich studiów wystosowały zaś oferty od 799 tysięcy złotych, do nawet 2,32 milionów.
Kujawsko-pomorskie bez kolei!?
Rozmowy trwają. Jeśli jednak zakończą się one fiaskiem, to województwo kujawsko-pomorskie w całości może ominąć rządowy program Kolej Plus.” Należy również zauważyć, że przetarg ten miał na celu wysondowanie o jakich kosztach na to przedsięwzięcie mówimy, natomiast pozostaje pytanie, które na pewno zadają sobie firmy startujące w przetargu.
Kto pokryje koszty przygotowanie ofert? Takie przedsięwzięcie nie trwa 4-rech godzin roboczych. Osobiście znamy mniejsze firmy, które wystawiają rachunki za takie sytuacje i wiemy, że można liczyć w pewnym stopniu na otrzymanie przelewu. Pomimo takich sytuacji, trzymamy kciuki aby w niedalekiej przyszłości ciekawe inwestycje miały miejsce, gdyż każda ze stron ma inne powody wzięcia udziału w przedsięwzięciach budowlanych, natomiast cel jest ten sam (zrealizować obiekt terminowo, poprawnie i trochę przy tym zarobić), a więc wszyscy gramy do tej samej bramki.