Charakterystyka gruntów spoistych
Spis treści
Drugi materiał opisujący rodzaje gruntów występujących i rozróżnianych w tematyce mechaniki gruntów. W tym poradniku poznamy grunt spoisty opisując jego charakterystykę i właściwości jakie w nim występują.
Grunt spoisty
W przeciwieństwie do gruntów niespoistych, które są pożądane na budowach, gruntów spoistych wraz z połączeniem wysokiego poziomu wody gruntowej każdy inwestor chciałby uniknąć.
Charakterystyczną właściwością tego rodzaju gruntu jest jego konsystencja bardzo zmienna i zależna od wilgotności / zawartości wody. Na tej podstawie wyróżniamy wartości wilgotności odpowiadające granicom konsystencji, czyli możemy stworzyć podział gruntów spoistych i wygląda on tak.
Jak widzimy głównym czynnikiem wpływającym na wskaźnik plastyczny IP jest zawartość frakcji iłowej w ośrodku gruntowym. Wykorzystując granice konsystencji wprowadza się następujące parametry.
Wskaźnik plastyczności
{I_P} = {w_L} - {w_P}\\
W którego skład wchodzą.
wL – granica płynności. Wilgotność, przy której grunt przechodzi z konsystencji plastycznej w płynną, a więc traci charakter plastycznego ciała stałego i nabiera własności lepkiej cieczy.
wP – granica plastyczności. Wilgotność, przy której grunt przechodzi z konsystencji plastycznej w zwartą, to znaczy że przestaje odkształcać się plastycznie i staje się kruchy.
wS – granica skurczliwości. Wilgotność, przy której próbka gruntu o konsystencji zwartej osiąga swoją minimalna objętość, dalsze wysuszanie próbki gruntu nie powoduje kurczenia się próbki.
Stopień plastyczności
we wzorze na stopień plastyczności symbol w jest wilgotnością badanej próbki gruntowej.
Wskaźnik konsystencji
Poznajmy konsystencje i stany gruntów spoistych występujące w normach i literaturze. Zdefiniowanych jest sześć stanów gruntu i trzy konsystencje, dodatkowo poniższa infografika została sporządzona według wskaźnika konsystencji i stopnia plastyczności.
Artykuł ten mówił bardzo dużo o zawartości wody i jej wpływie właśnie na grunt spoisty, ponieważ ilość wody i jej poziom jest tak ważny i tak mocno odbija się na właściwościach fizycznych gruntów nie możemy ominąć tematów stricte związanym z wodą w gruncie. Już w następnym materiale zaczniemy zgłębianie tematu przepływu wody w gruncie. Ruszajmy!
3 komentarze
[…] fundamentowa parametry gruntowe pod stopą fundamentową oraz wstępne wymiary projektowanej stopy gruntowej. Założony przekrój […]
[…] zachowanie wobec naprężeń ścinających jest złożone. Zachowanie gruntów drobnoziarnistych (spoistych), na przykład gliny, jest podobne, ale na skutek spójności grunty te mają większą […]
[…] Spójność gruntu c jest związana z siłami w skali mikro występującymi na powierzchni granicznej ziarn. Kąt tarcia wewnętrznego gruntu φ jest związany z czynnikami takimi jak szorstkość przesuwających się względem siebie ziaren, ich kształtem, ilością punktów kontaktu między ziarnami (powiązaną z zagęszczeniem gruntu) i wieloma innymi. Równanie to powinno być wyrażone w naprężeniach efektywnych, czyli takich, które faktycznie oddziaływują między ziarnami gruntu, bez uwzględnienia ciśnienia wody w porach gruntu. W związku z tym parametry spójności i tarcia wewnętrznego często oznaczane są w tym wzorze jako c’ oraz φ’ i określane jako efektywne. W sensie matematycznym powyższe równanie wyznacza prostą nachyloną pod kątem φ, przecinającą oś rzędnych w punkcie (0; c). […]