Woda z uszkodzonego wodociągu wybrzuszyła asfalt. Tydzień po odbiorze drogi!

 • Ten temat ma 0 replies, 1 voice, ostatni wątek został napisany 1 month, 1 week ago przez mgr inż. Piotr Buzała.
Przeglądasz 1 post (z 1 łącznie)
 • Autor
  Odpowiedzi
 • #15494
  mgr inż. Piotr Buzała
  Keymaster

  Woda z uszkodzonego wodociągu wybrzuszyła asfalt.

   

  Pracownicy wodociągów dokładnie tydzień po odbiorze budowy uszkodzili zawór łączący odbiorce z nitką główną wodociągu. Zawór znajdował się w pasie zieleni, oddalony jedynie o 50cm od krawędzi jezdni.

  Woda z uszkodzonego wodociągu wypłukując kruszywo łamane spod asfaltu wcisnęła piasek w wolne miejsca, który po nasiąknięciu wodą zwiększył znacząco swoją objętość tworząc wybrzuszenie na powierzchni około 1,50m2, przy jednoczesnym zapadnięciu się krawężników.

   

  Wodociągi próbowały udowodnić, że wina leży po stronie wykonawcy argumentując niewykonanie podbudowy drogi zgodnie z zamówieniem. Zostało wykonanie badanie, odwiert potwierdził, że prace zostały przeprowadzone zgodnie z wykazem i normami. Dodatkowo w korpusie odwiertu zauważono żółty piasek dokładnie w miejscu, gdzie asfalt został wybrzuszony.

  Wodociągi zostały pociągnięte do odpowiedzialności i poniesienia kosztów naprawy przez zleceniodawcę. Poniższe zdjęcie wykonane zaraz po usunięciu warsty asfaltu potwierdznia przypuszczenia.

   

  Nową warstwę asfaltu należało usunąć na powierzchni około 12m2, usunąć piasek około 2 cm grubości, poprawić około 6 m krawężników, przygotować podbudowę i wbudować ręcznie mieszankę asfaltową (warstwę podbudowy i ścieralną). Do warstwy podbudowy należało dodać 2 cm grubości usuniętego piasku. Wbudowanie kruszywa łamanego wiązałoby się z usunięciem dodatkowych warstw istniejącej podbudowy, ponieważ uziarnienie (0-32 mm) jest grubsze niż usunięta warstwa piasku.

   

  • This topic was modified 1 month, 1 week ago by mgr inż. Piotr Buzała.
Przeglądasz 1 post (z 1 łącznie)
 • Zaloguj się, aby brać udział w dyskusji.