Siły wewnętrzne w belce przegubowej z utwierdzeniem
Siły wewnętrzne w belce. Obliczenie sił wewnętrznych w belce przegubowej z utwierdzeniem. Projekt zawiera również reakcje podporowe oraz przegubowe.
Projekt zawiera obliczoną belkę, czyli reakcje podporowe oraz siły wewnętrzne, bez których nie można przejść od obliczenia naprężeń. Obliczone są naprężenia normalne oraz styczne i materiał ten zawarty jest w osobnym materiale.
Pierwszy punkt zawiera schemat statyczny belki, jaką musimy obliczyć aby przejść do obliczenia naprężeń oraz rozłożenie siły pod kątem na składowe. W drugim punkcie zostały obliczone reakcje podporowe w podporach oraz przegubach. Punkt trzeci zawiera obliczanie sił wewnętrznych w przegubach 1 do 4. Kolejnym krokiem jest przejście do obliczenia naprężeń, natomiast w celu utrzymania porządku w kursie materiał ten znajduje się w osobnym materiale.
1. Obliczenia rozpoczniemy od rozłożenia siły pod kątem P na składowe względem osi poziomej i pionowej.
\begin{array}{l} {P_x} = 4*\cos 32^\circ = 3,392kN\\ {P_y} = 4*\sin 32^\circ = 2,1198kN \end{array}
2. Obliczenie reakcji podporowych.
W tym celu rozdzielamy powyższą belkę w przegubie i w tym miejscu, w punkcie B, powstają reakcje przegubowe VB i HB.
Na tym etapie mamy już wszystkie siły wewnętrzne obliczone. Projekt ten posłuży w kolejnym kursie do obliczenia naprężeń w przekroju stalowym.
2 komentarze
[…] ten poprzednio był jednym poradnik z materiałem o nazwie siły wewnętrzne w belce przegubowej, ale ze względu na Państwa pomocne opinie i komentarze został on podzielony na dwa osobne […]
[…] sił z tarciem. Tarcie to nic innego jak powstanie sił stycznych między powierzchniami styku dwóch ciał i właśnie te siły nazywamy siłami tarcia, które […]