Aparat bezpośredniego ścinania
Spis treści
Aparat bezpośredniego ścinania jeden z narzędzi pozwalający na badanie wytrzymałości gruntu w warunkach laboratoryjnych.
Badania laboratoryjne
Wytrzymałość gruntu najdokładniej badać można w laboratorium przy wykorzystaniu takich testów jak badanie w aparacie bezpośredniego ścinania (aparacie skrzynkowym) czy w aparacie trójosiowego ściskania (aparacie trójosiowym).
Aparat bezpośredniego ścinania
W aparacie bezpośredniego ścinania, zwanym też aparatem skrzynkowym, prostopadłościenna próbka umieszczana jest pomiędzy dwiema ramkami i dociskana od góry za pomocą obciążników. Jedna z ramek aparatu pozostaje nieruchoma, a druga jest przesuwana ze stałą, niewielką prędkością. W odróżnieniu od aparatu trójosiowego ściskania, gdzie ścięcie próbki mogło nastąpić na dowolnej płaszczyźnie, w aparacie skrzynkowym powierzchnia ścięcia próbki wymuszona jest stykiem dwóch ramek.
Całe badanie można zobrazować następująco. Schemat próbki gruntu umieszczonej w aparacie bezpośredniego ścinania.
Ścięta próbka gruntu po badaniu w aparacie bezpośredniego ścinania.
Podobnie jak w badaniu w aparacie trójosiowego ściskania, wynikiem obserwacji naprężeń działających na boczną powierzchnię próbki x przedstawionych w funkcji przesunięcia ramki aparatu εx będzie krzywa o podobnym kształcie jak w poprzednim materiale.
W aparacie skrzynkowym woda w porach gruntu może swobodnie odpływać i nie jest możliwe badanie jej ciśnienia.