100 tys. mieszkań bez możliwości założenia księgi wieczystej! Grunty spółdzielcze – relikt PRL
Brak księgi wieczystej i niemożliwość sprzedaży mieszkania w Warszawie dotyczy ponad 100 tys. lokali na gruntach spółdzielczych przez przestarzałe prawo z PRLu!
Ponad 100 tysięcy rodzin mieszkających w Polsce nie może uzyskać księgi wieczystej dla swojej nieruchomości mieszkaniowej. Grunty spółdzielcze i przestarzałe prawo uniemożliwiają wzięcie kredytów na taką nieruchomość, jak i bezproblemową sprzedaży takiej nieruchomości!
Czy Rząd wyciągnie rękę do tych mieszkańców i zmieni przestarzałe prawo?
Budynki mieszkalne wybudowane w czasach PRLu były budowane na parcelach, które nie mają uregulowanego statusu prawnego. W minionych czasach funkcjonowały tzw. decyzje lokalizacyjne, dzięki którym można było budować.
Problem pojawił w latach 90 podczas próby założenia księgi wieczystej dla tych nieruchomości. Okazało się, że nie ma możliwości ustanowienia tzw. odrębnego prawa własności lokalu, ponieważ wpis do hipoteki wraz z udziałem w gruncie, jest możliwy tylko dla nieruchomości o uregulowanym statusie prawnym.
Ministerstwo rozwoju chcę rozwiązać problem
Na stronach Ministerstwa Rozwoju pojawiła się informacja, że resort pracuje nad ustawną, która powinna uporządkować status tych nieruchomości, znajdujących się na gruntach spółdzielczych. Wdrożenie tych zmian zaplanowane jest jeszcze przed końcem roku!
Jak?
Spółdzielnie otrzymają prawo tzw. roszczeń o ustanowienie użytkowania wieczystego gruntów i przeniesienia własności budynków. Przewidywana jest również pewna bonifikata. Jaką formę będzie miała wprowadzona ustawa dowiemy się już niedługo.
Analiza problemu
Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP zbadał problem i okazało się, że dotyczy on 100 spółdzielni, z czego 99 dotyczy spółdzielni znajdujących się w mieście stołecznym Warszawa.
Związek ma pewne obiekcje do ustawy o czym mówi prezes związku Pan Jerzy Jankowski.
Rządowy projekt dotyczy tylko budynków wzniesionych na gruntach należących do Skarbu Państwa lub będących we władaniu gminy. Nie rozwiązuje roszczeń dotyczących gruntów należących do osób fizycznych. Tego problemu rządowa ustawa w ogóle nie dotyka.
Jeżeli spółdzielnie skorzystają z tej oferty, wówczas posiadacze lokali zbudowanych na gruntach o nieuregulowanym stanie prawnym, będą mogli ustanowić w nich odrębną własność, czyli w praktyce założyć księgę wieczystą dla mieszkania, a także bez problemu go sprzedać, czy zaciągnąć na niego kredyt.
– wyjaśnia Jerzy Jankowski dla portalu Money.pl
Będziemy bacznie się przyglądać temu tematowi i wraz z pojawienia się nowych informacji, postaramy się jak najszybciej opisać zmiany, jakie faktycznie zostaną wprowadzone.
Zobacz również: