Projektowanie konstrukcji – algorytm

Udostępnij, wyślij, podziel się...

Przy wykonywaniu projektów uczelnianych zauważycie, że bardzo łatwo stworzyć standardowy algorytm przez jaki należy przebrnąć aby zaprojektować cały obiekt lub tylko element konstrukcyjny. Postaram się przedstawić ten algorytm w tym poradniku, ponieważ w kolejnych zbiorach nie będzie rozwiązanego całego projektu od A do Z ze względu na zbyt dużą objętość. Sami się Państwo przekonacie jakich grubości będziecie oddawać projekty.

Należy tutaj jeszcze zaznaczyć, że w pracy zawodowej wygląda to zupełnie inaczej. Na uczelni należy policzyć wszystko ręcznie, a różnego rodzaju programów używamy tylko do uzyskania sił powstających od obciążeń i różnego rodzaju oddziaływań. Zajmuje to wielokrotnie więcej czasu, niż przeprowadzenie wszystkich prac w programie np. Autodesk Robot Structural Analysis.

Opiszę algorytm biorąc dla przykładu zaprojektowanie hali  stalowej, którą na pewno dostaniecie do wykonania na zajęciach.

 1. Ustalenie danych projektowych – dane te są narzucone w kartach projektowych, jakie otrzymacie od prowadzących zajęciach. Są to między innymi wymiary, lokalizacja obiektu, rodzaj stali, betonu itp.
 2. Zebranie obciążeń – dobieramy warstwy konstrukcyjne oraz wykończeniowe elementów konstrukcyjnych i sumujemy w celu poznania jakie ciężary będzie musiała przenieść nasza hala, w skład tych obciążeń wchodzą:
  1. Obciążenia własne
  2. Obciążenia użytkowe
  3. Obciążenie śniegiem
  4. Oddziaływanie wiatru
 3. Obliczenie działających sił wewnętrznych – ten punkt wykonywany jest w różnego rodzaju programach. Można zamodelować cały obiekt 3D w programie Robot(wspomniany wyżej) lub przyjąć schemat statyczny ramy przedskrajnej i wykonać model 2D przy wykorzystaniu programu RM-Win bądź Soldis.
 4. Wymiarowanie elementów konstrukcyjnych i sprawdzenie stanów granicznej nośności i użytkowalności, np.
  1. Rygiel
  2. Słup
  3. Fundament
  4. Blachownica
 5. Zaprojektowanie połączeń, np.
  1. Połączenie w kalenicy
  2. Połączenie rygla ze słupem
  3. Połączenie słupa z fundamentem
 6. Wykonanie rysunków architektoniczno-budowlanych

Zawartość może się minimalnie różnić w zależności od wymagań prowadzących ale sam algorytm będzie do złudzenia podobny. Należy pamiętać, że to bardzo duże projekty i proponuje nie odkładać ich wykonania na ostatni miesiąc semestru, ponieważ skutki tego mogą być opłakane i wrzesień pewny.

Udostępnij, wyślij, podziel się...