Obliczanie reakcji: belka złożona wieloprzegubowa

Udostępnij, wyślij, podziel się...

Belka złożona wieloprzegubowa:
Belka złożona wieloprzegubowa. Składa się z trzech tarcz. Całkowita długość belki wynosi 17 metrów.

Belka złożona wieloprzegubowaW tym przypadku będzie o wiele więcej liczenia, niż w poprzednich belkach, zapewne sami to już wywnioskowaliście po rysunku. Najpierw z grubsza opowiem o tej belce oraz przedstawię graficznie punkty charakterystyczne, groty zwrotu strzałek reakcji podporowych oraz numerację poszczególnych tarcz, których w tej belce mamy trzy.

Przybliżmy sobie pojęcie dzielenia konstrukcji na tarcze, wykonuje się to w przypadku belek złożonych. Początki i końce poszczególnych tarcz charakteryzują następujące elementy:

  • Początek belki
  • Przegub
  • Koniec belki

Tarcza nr1 zawarta jest między pkt. E(początek belki), a pkt. D(przegub).
Tarcza nr2 zawarta jest między pkt. D(przegub), a pkt. B(przegub).
Tarcza nr3 zawarta jest między pkt. B(przegub), a pkt. A(koniec belki).

Na rysunku będzie łatwiej to zobaczyć. Na poniższym rysunku przedstawię od razu punkty charakterystyczne, groty zwrotu strzałek reakcji podporowych oraz numerację poszczególnych tarcz.

Belka złożona wieloprzegubowa - reakcje

Rysunek przestawia nam oznaczenie poszczególnych elementów charakterystycznych. Nie pozostało nam nic innego jak obliczenie reakcji.

Tarcza 1 po odłączenia od całości wygląda następująco. Zwroty grotów strzałek w podporze i przegubie wybieramy tak, aby było nam łatwiej. Z czasem będziecie od razu wiedzieli jak je ustawić, aby ułatwić sobie liczenie.

Tarcza 1

Na samym początku bardzo ważna rzecz!

Siła skupiona o wartości 8 kN, znajduje się idealnie nad przegubem między tarczą 1, a tarczą 2. W takim przypadku musimy się zdecydować do której tarczy ją przypiszemy. W tym przypadku wezmę ją pod uwagę w obliczeniach tarczy 1.
Nigdy nie możemy jej przyjąć dwukrotnie, tzn. w tarczy 1 i tarczy 2!

Zacznijmy od siły poziomej.

Dalsza część materiału dostępna jest po zalogowaniu się.

Przejdź do formularza rejestracji klikając na kłódkę.

Udostępnij, wyślij, podziel się...